06.05.2014 - Program - 9 mai - Ziua Europei
Piaţa Mihai Viteazul din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor din Târgovişte, România
Centrul EUROPE DIRECT Târgovişte al Bibliotecii Judeţene Ion Heliade Rădulescu Dâmboviţa organizează în data de 9 mai 2014 manifestări dedicate ZILEI EUROPEI.
Programul este următorul:
- ora 10,00 - Deschiderea oficială – conf. univ. dr. Agnes Terezia ERICH, manager Biblioteca Judeţeană Ion Heliade Rădulescu Dâmboviţa.
- ora 10,10 - Start complex de concursuri Alo! Parlamentul European? Aici cetăţenii europeni!- (final la ora 13,00).
- de desene – Europa suntem noi!;
- 1. prezentarea ţărilor Uniunii Europene – (prezentare ambasador + scenetă);
- 2. interpretarea unei melodii din repertoriul universal (şi la alegere, dans la care participă toţi delegaţii/susţinătorii, inclusiv ambasadorul);
- de cultură generală pe tema Alo! Parlamentul European? Aici cetăţenii europeni!
- Probe sportiv-distractive:
- dansul cu portocala;
- cursa cu oul în lingură.
- O delegaţie odată intrată în concurs va realiza probele notate cu 1 şi 2.
- Intrarea se face în ordinea realizată prin tragerea la sorţi de către un voluntar:
- Irlanda– Colegiul Naţional Constantin Carabella Târgovişte, echipaj nr. 2, coordonatori Popa Monica, Gropescu Iustin;
- Franţa – Colegiul Economic Ion Ghica Târgovişte, coordonatori Stan Elena, Ilinca Claudia, Dumitra Mihaela;
- Regatul Unit - Colegiul Naţional Constantin Cantacuzino Târgovişte, coordonator Sorescu Florina;
- Germania– Liceul Tehnologic Aurel Rainu Târgovişte, coordonatori Frăţilă Carmen, Stăncioiu Monica;
- Grecia - Liceul Teoretic Petru Cercel Târgovişte, coordonatori Stroescu Gabriela, Lică Veronica, Nica Ionuţ;
- Ungaria - Liceul Tehnologic Voievodul Mircea Târgovişte, coordonatori Tudor Andreea, Calomfirescu Maria, Diaconescu Cristina, Eftimie Cristina;
- Italia – Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Târgovişte, coordonator Stan Cristina;
- Polonia – Liceul Tehnologic Goga Ionescu Titu, coordonatori Ionescu Magdalena, Gherghiceanu Nicoleta, Matei Mihaela;
- Bulgaria – Liceul Teoretic Ion Ghica Răcari, coordonatori Mitru Alexandru, Marin Cornelia;
- Spania – Liceul Tehnologic Nicolae Ciorănescu Târgovişte, coordonatori Tiţa Florentina, Cristea Mirela, Bivolaru Mirela;
- Austria - Colegiul Naţional Constantin Carabella Târgovişte, echipaj nr. 1, coordonatori Caibăr Luiza, Ivaşcu Daniela;
- România – Centrul EUROPE DIRECT Târgovişte. NU FACE PARTE DIN CONCURS!
ora 13,00 – Premierea participanţilor.
Tombola europeană – Te implici şi câştigi! – 400 de premii puse la bătaie pentru echipaje, susţinătorii acestora, coordonatori, voluntari, publicul larg - se desfăşoară pe tot parcursul evenimentului.
Parteneri:
- Inspectoratul Şcolar Judeţean Dâmboviţa;
- Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dâmboviţa;
- Colegiul Naţional Constantin Carabella Târgovişte;
- Colegiul Economic Ion Ghica Târgovişte;
- Colegiul Naţional Constantin Cantacuzino Târgovişte;
- Liceul Tehnologic Aurel Rainu Fieni;
- Liceul Teoretic Petru Cercel Târgovişte;
- Liceul Tehnologic Voievodul Mircea Târgovişte;
- Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Târgovişte;
- Liceul Tehnologic Goga Ionescu Titu;
- Liceul Teoretic Ion Ghica Răcari;
- Liceul Tehnologic Nicolae Ciorănescu Târgovişte.